301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 10:56
 
Üç kamu bankasından destek paketi
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, virüs salgınına ilişkin önlemler alındığını duyurdu. Buna göre, bankalar firmalara ilave kredi limiti tahsis edecek. 31 Mart'ta ödenmesi gereken kredi ödemeleri ertelenecek. İşte bankaların aldığı önlemlerin detayları...
- Haberi
Üç kamu bankasından destek paketi

Ziraat Bankası 31 Mart’ta vadesi gelen kredi ödemelerini erteleme kararı aldığını duyurdu.

Banka koronavirüs salgınına karşı destek olmak amacıyla bazı kredi ödemelerini erteledi. Banka salgının ekonomiye olan etkilerini azaltmak için aldığı önlemleri 5 madde altında açıkladı. İlki 31 Mart’ta vadesi dolup ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talep etmeleri doğrultusunda ödemeleri ertelenecek.

İkinci olarak nakit akışı bozulan müşterilerine mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönemde olmak üzere 12 ay ek sürece tanınacak. Personel maaşlarını, banka üzerinden ödeyen firmalara Şubat sonu itibarıyla işten çıkarma yapmamaları şartıyla 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesine imkan verilecek.

Keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere genel kredi limitleri artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilecek. Son olarak işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin kurumsal kart limitlerinin artırılacağı bildirildi.

Vakıfbank’tan da 9 maddelik destek paketi açıklaması geldi.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde (FİKKO) alınan tedbirler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye kararları doğrultusunda müşterilerinin virüs salgını süresini en az hasarla atlatmasını isteyen Vakıfbank birtakım önlemler aldı. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, firmaların 31 Mart – 30 Haziran arasındaki tüm kredi taksitlerive ödemelerinde esneklik sağladıklarını söyledi.

İstihdamın korunması amacıyla işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar kredi kullandırılacağını, borçların yeniden yapılandırılacağını belirtti. Turizm gibi en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz yapılandırılacağını, firmalara vergi ve SGK gibi ödemeler için nakit yönetim limitlerinin artırılması imkanı tanınacağı aktardı.

Bunların yanında firmalara ait Business Kartlarda limit artırımı, maliyetsiz tedarik kapasitesi artırımı, VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığının artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacının azaltılması ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanması gibi imlanlar da tanınacak.

Kredi taleplerinin VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden yapılacağı, bireysel kredi müşterilerinin taksit ve kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenmesi de alınan tedbirler içerisinde yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üç, kamu, bankasından, destek, paketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı